Darbuotojų atrankose pasitelkiami testai yra įrankis, kuris leidžia objektyviai ir patikimai įvertinti kandidatų protinius gebėjimus ir asmenybės savybes. „Emplonet“ Vilniaus padalinio vadovė Violeta Jakutė pastebi, kad gana dažnai keliamos abejonės dėl šio instrumento reikalingumo – esą jeigu darbo pokalbis vedamas profesionaliai, testai yra perteklinė priemonė. V. Jakutė nurodo situaciją, kai samdantis ar personalo vadovas turi žinių apie kandidatų vertinimą bei darbo pokalbio vedimą, taip pat supranta, kokia asmenybė, su kokia patirtimi bei kompetencijomis būtų tinkamiausia siūlomai darbo pozicijai. Ar tokiu atveju verta papildomai taikyti testavimą, jei jau iš pokalbio matysis, ar žmogus yra tinkamas, ar ne? Į šiuos klausimus atsako Žmogaus studijų centro konsultantas psichologas-psichoterapeutas Justinas Burokas.

Konsultantas iš pradžių pasiūlo į situaciją pažvelgti pasinaudojant automobilio pirkimo analogija. Jis pateikia pavyzdį, kai perkamas nenaujas automobilis. Net jei pirkėjas puikiai išmano apie automobilius, jam nepakanka naudotą transporto priemonę apžiūrėti ir su ja pavažiuoti. Apdairus pirkėjas vis tiek automobilį nuveža patikrinti į servisą. Ten meistrai automobilį pakelia, kad iš arčiau pamatytų dalykus, kurių negalima pastebėti paprastai apžiūrint automobilį. Šis pavyzdys gana tiksliai iliustruoja psichologinio testavimo aktualumą.

Burokas sutinka, kad, turint didelę patirtį, atrankos pokalbio metu galima pamatyti daug dalykų, tačiau savo įžvalgas vis tiek verta pasitikrinti. Asmenybės savybių ir protinių gebėjimų vertinimo testai kuriami būtent tam, kad atskleistų kiek įmanoma tikslesnę ir gilesnę informaciją apie žmogų, paliečiant kuo įvairesnius aspektus. Psichologas pabrėžia, kad testo rezultatai gali nustebinti net ir patį jį atlikusį žmogų bei priversti pažvelgti į save nauju kampu. Taip pat ir atrankas vykdantys specialistai, naudodami testavimo įrankį, gali gauti informacijos apie tokias kandidato savybes, kurių net jis pats neįtarė turįs.

Taigi net ir itin profesionaliai vedant darbuotojų atrankos pokalbius, verta nepamiršti testavimo. Papildomas instrumentas leis dar tiksliau, įvairiapusiškiau bei objektyviau įvertinti kandidatus ir priimti organizacijai palankiausią sprendimą.