Naudotis išorinių verslo partnerių paslaugomis apskaitos, IT paslaugų, rinkodaros ar kitose srityse yra tapę įprasta. Pasirinkus specializuotų paslaugų tiekėją, taupomi įmonės kaštai bei vidinių darbuotojų laikas, pasitelkiamos savo srities profesionalų žinios efektyvesniems sprendimams rasti bei įgyvendinti. Visa tai galioja ir kalbant apie išorinius personalo atrankų partnerius. Tačiau kaip juos pasirinkti, kad tai atneštų didžiausią naudą organizacijai?

Pirmas žingsnis: kokie Jūsų poreikiai?

Žinoma, išorinių partnerių paslaugos kainuoja, tačiau šios išlaidos atsiperka, nes paslaugos atliekamos profesionaliai. Be to, atrankų įmonės vykdo „galvų medžioklę“, atlieka darbuotojų asmenybės savybių bei protinių gebėjimų testavimus, profesinių įgūdžių testavimus, padeda kuriant darbuotojų motyvavimo sistemas, atlieka organizacijų tyrimus, konsultuoja darbo teisės klausimais ir pan.

Kad ši partnerystė būtų maksimaliai efektyvi, reikia atlikti tam tikrus namų darbus. Pirmiausiai, prieš pasirenkant, su kuriuo išoriniu personalo atrankų partneriu bendradarbiauti, svarbu išgryninti Jūsų poreikius personalo atrankai. Tai padarysite atsakę į du pagrindinius klausimus:

  1. Kokiam laikui Jums reikalingas darbuotojas?

Esant trumpalaikiam darbuotojų poreikiui (kelioms dienoms, savaitėms ar mėnesiams) siūloma naudotis trumpalaikio įdarbinimo, dar kitaip žinomo kaip darbuotojų nuomos, paslauga.

Dalis personalo atrankų įmonių specializuojasi tik trumpalaikio įdarbinimo paslaugoje, kitos teikia tik personalo atrankos paslaugą nuolatinio darbo pasiūlymams, trečios – tarp jų ir Emplonet – gali pasiūlyti darbuotojus nuomai bei darbuotojų atranką: https://emplonet.lt/klientams/. Tad esant trumpalaikiam darbuotojo poreikiui Jums tiks pirmoji ir trečioji įmonių grupės.

  1. Kokio lygmens darbuotojo ieškote?

Rinkoje galite susidurti su personalo atrankų įmonėmis, kurios atlieka tik taip vadinamo „C“ lygmens atrankas (aukščiausio lygio vadovų atrankas). Kitos įmonės -tarp kurių yra ir Emplonet – specializuojasi įvairių lygmenų specialistų atrankose (nuo nekvalifikuoto darbuotojo iki „C“ lygmens vadovų atrankų), yra ir tokių įmonių, kurios save pozicionuoja tik kaip trumpalaikio darbuotojų įdarbinimo paslaugos teikėjus. Taigi, ieškodami aukščiausios grandies vadovo tikrai neturėtumėte kreiptis į trečio tipo įmones, o visgi patikėti bendradarbiavimą pirmo ir antro tipo įmonėms. Atitinkamai, ieškodami nekvalifikuotų darbuotojų – kreipsitės į antro ir trečio lygmens įmones.

Kiti žingsniai link tvarios partnerystės

Kai jau žinote atsakymus į pateiktus du klausimus, galima atlikti ir daugiau paruošiamųjų darbų, kad pasirinktumėte sau labiausiai tinkantį išorinį personalo atrankų partnerį. Išsiaiškinkite, per kiek laiko pasirinkto tipo įmonės galėtų atlikti Jums reikiamą atranką? Kokios jų paslaugų kainos?

Apsvarstyti reikia ir tai, ar verta rinktis specializuotomis atrankomis (pvz., logistikos srityje) užsiimančios įmonės paslaugas,  o galbūt teikiančios platesnį spektrą paslaugų.

Svarstant galimybę naudotis specializuotomis atrankomis užsiimančios įmonės paslaugomis, vilioja jos jau turima šios srities kandidatų duomenų bazė bei sukauptos specifinės žinios apie tam tikrų specialistų poreikius bei patirtį. Vis dėlto, verta įvertinti ir tai, kad tokia įmonė tikriausiai dirba ne su vienu partneriu, užsiimančiu panašia į Jūsų veikla. Ką tai reiškia? Etiškai verslą vystanti personalo atrankų įmonė savo klientų darbuotojų negali vilioti į jų konkurentų, šiuo atveju, Jūsų įmonę. Taigi būtina pasiteirauti, kiek tokia personalo atrankos įmonė vadovaujasi šiuo principu, ir kurių organizacijų darbuotojai jiems yra „neliečiami“.

Pravartu pasirinkimą daryti atsižvelgiant ir į ilgalaikio bendradarbiavimo perspektyvas. Užmezgę ilgalaikę partnerystę, taupysite laiką derinant naujų atrankų poreikį, Jums priskirtas personalo atrankų specialistas žinos Jūsų verslo vertybes bei principus. Atsižvelgiant į tai, rinktis platesnį paslaugų spektrą siūlantį partnerį gali būti teisingas sprendimas – prireikus papildomų žmogiškųjų išteklių paslaugų (pvz., darbuotojų testavimo) pakaks kreiptis į Jums priskirtą specialistą.

O jau nusižiūrėjus tinkamas paslaugas teikiančius galimus partnerius, verta patikrinti jų turimas rekomendacijas. Pastarąsias dažniausiai rasite įmonių internetiniuose puslapiuose, „LinkedIn“ ar „Facebook“ paskyrose. Vertindami rekomendacijas, atkreipkite dėmesį į tai, kokios įmonės dalijasi atsiliepimais, pasigilinkite, kokius partnerio privalumus akcentuoja.

Darni kelionė su išoriniu partneriu

Atlikus visus šiuos pirminius namų darbus, verta geriau susipažinti su pirminę Jūsų atranką praėjusių įmonių atstovais. Kaip tai galima padaryti? Išsiaiškinkite, kokius atrankų įrankius naudoja įmonė, kokių specialistų atrankose kaupia patirtį, koks yra jos atrankų vykdymo vidurkis, kaip bus vykdoma komunikacija tarp atrankų įmonės bei Jūsų. Visa tai padės bendradarbiauti sklandžiai ir efektyviai, išvengti nesusipratimų.

Kaip ir atrenkant vidinį darbuotoją, dirbant su personalo atrankų partneriu svarbus suderinamumas ir susikalbėjimas. Pavyzdžiui, mėgstate greitą ir konkretų bendravimą? Rinkitės trumpai ir tiksliai mintis dėstantį personalo atrankų įmonės atstovą. Tikėtina, kad tai padidins pasitenkinimą gaunama paslauga. Jei vis dėlto Jums priskirto personalo atrankų konsultanto komunikacija, darbo metodai kažkuo neįtinka, neskubėkite keisti personalo atrankų įmonės. Drąsiai apie bendradarbiavimo trūkumus kalbėkite tiek su pačiu konsultantu, tiek su jo vadovu. Galbūt Jums labiau tiks kitas partnerio darbuotojas? Išsprendę vieną kilusį nesusipratimą, sutaupysite savo laiką, nes nebereikės ieškoti naujos įmonės, gilintis į jos siūlomas bendradarbiavimo sąlygas – pakaks susipažinti su nauju personalo atrankų konsultantu.