Sunku susitaikyti su neigiamu atsakymu po darbo pokalbių, ypač jeigu jie kartojasi. Dalyvavimas darbo pokalbiuose kelia daug streso bei reikalauja pasiruošimo – reikia ne tik pasidomėti įmone, kaip atsakyti į klausimus pateisinant darbdavio lūkesčius, tačiau ir pasirengti emociškai. Prieš ir po interviu dažnai turime daug vilčių, įsivaizduojame, kaip galėtų atrodyti mūsų karjeros kelias būsimoje darbovietėje, tad nusivylimas išgirdus neigiamą atsakymą yra labai natūralus. Jeigu esate pastovus darbuotojas ir darbą keičiate retai, tai įtampą ieškant svajonių darbo tik dabar labiau padidina.
Vis dėlto, nesėkmingą pokalbį ir įgytą patirtį galite paversti nauja karjeros galimybe. Emplonet IT atrankų specialistė Lina Štilpė dalijasi keletu patarimų, kaip galite tai padaryti:
1. Paprašykite atsiliepimų
Pirmas dalykas, kurį galite padaryti gavę neigiamą atsakymą, yra paprašyti atsiliepimo. Būkite atviri ir vertinkite tai kaip mokymosi galimybę pasiruošti būsimiems pokalbiams.
2. Peržiūrėkite ir apmąstykite
Paanalizuokite visą interviu. Pabandykite pagalvoti, kas sekėsi gerai, ir ką galima patobulinti. Prisiminkite, kurios interviu vietos jums kėlė daugiausiai streso – tai rodo, jog tose srityse jūs savimi nepasitikite. Peržvelkite, kaip darėte namų darbus ir ruošėtės pokalbiui. Pagalvokite apie bet kokias tobulintinas sritis ir dirbkite su jomis.
3. Suplanuokite kitus žingsnius
Plano sudarymas, pagrįstas ankstesnio pokalbio patirtimi, padės pasiruošti kitiems pokalbiams. Atlikę analizę ir gavę darbdavio atgalinį ryšį, įsivertinkite, kur jums reikia labiau pasistengti ir sudarykite planą, kaip to sieksite.
4. Patikslinkite paiešką
Pokalbio metu galite pastebėti, kad siūloma pozicija jums netinka, arba neturite visų reikiamų kompetencijų. Tokiu atveju rekomenduojama patikslinti paiešką ir detaliau peržiūrėti darbo aprašymus. Pabandykite išrinkti tinkamiausius raktinius žodžius iš darbo aprašymų ir įtraukite juos į savo paiešką. Didžioji dalis darbdavių ar įdarbinimo įmonių tikrai tikslingai naudoja raktažodžius talpindami skelbimus ir ieškodami tinkamų kandidatų.
5. Išsigryninkite tikslą
Jeigu turite tikslą įsidarbinti į tam tikrą poziciją, kartais neigiamo atsakymo sulauksite dėl to, kad neturėsite atitinkamos darbinės patirties ar reikiamų kompetencijų. Verta atsižvelgti į darbdavio atgalinį ryšį bei savo laiką kryptingai investuoti į trūkstamų kompetencijų auginimą tam, kad pasiektumėte norimą rezultatą.
6. Išnaudokite galimybę
Darbo pokalbiai yra puiki galimybė užmegzti pažintį su geidžiamais darbdaviais. Tokios pažintys dažnai atveria galimybes ilgoje perspektyvoje. Jeigu sulaukėte neigiamo atsakymo tik dėl to, kad pritrūkote kompetencijų, galite palaikyti ryšį su darbdaviu ir asmeniškai sugrįžti pas samdantį vadovą, kai reikiamas kompetencijas įgysite.
7. Objektyviai įvertinkite situaciją
Svarbu nepamiršti, kad darbdaviui darbuotojas yra reikalingas tiek pat, kiek darbuotojui – darbdavys, tad tikslas yra bendras. Neigiamas atsakymas kartais išties yra geriau nei nusivylimas prisijungus prie netinkamos įmonės. Neretai darbdavys neigiamą atsakymą duoda dėl to, kad mato, jog darbuotojo lūkesčių patenkinti negalės, – ar tai būtų karjeros galimybės, darbo užmokesčio lūkesčiai, komandos mikroklimatas ir kt.
Neigiamų atsakymų pasitaiko visiems, svarbiausia yra pasimokyti iš šių patirčių, primena L. Štilpė. O apie tai, kaip darbdaviams suteikti grįžtamąjį ryšį kandidatams, kad išlaikytų pozityvų įvaizdį atrankos procese, skaitykite ankstesniame Emplonet straipsnyje Neigiamas grįžtamasis ryšys personalo atrankose – kodėl svarbu jį suteikti?
Planuojate karjeros pokyčius? Susisiekime! Individualios karjeros konsultacijos metu atsakysime į visus rūpimus klausimus, pateiksime darbo pasiūlymų. Daugiau informacijos rasite: