Persikvalifikavimas – sąlyginai trumpas (lyginant su studijų baigimu) ir efektyvus kelias norint įgauti daugiau galimybių pasikeitusioje darbo rinkoje. Tačiau neretas galvoja, jog keisti profesiją gali tik adrenalino mėgėjai, ir tai reikalauja daugybės pastangų, laiko, pinigų ir streso.
Užimtumo tarnybos teigimu, registruoto nedarbo rodikliai mūsų šalyje jau grįžta prie buvusių iki ekstremaliosios situacijos paskelbimo. Tačiau nerimą kelia lėtai mažėjantis ilgalaikis nedarbas – jis ženkliai aukštesnis nei pernai. Rugsėjo duomenimis, beveik pusė ilgalaikių bedarbių (45,5 proc.) nurodė ieškantys nekvalifikuoto darbo, ketvirtadalis (25,3 proc.) domėjosi specialistų darbo vietomis. Kvalifikuotiems darbininkams skirtų darbo vietų ieškojo 17,2 proc. ilgalaikių bedarbių, pardavėjų ir paslaugų srityje – 12 proc.
Tarnyba teigia, jog ilgalaikių bedarbių integracijai didinti reikalingas didelis dėmesys jų perkvalifikavimui. Per šių metų aštuonis mėnesius 1354 ilgai nedirbę asmenys pradėjo dalyvauti profesiniame mokyme pagal UŽT siūlomas programas. Iš jų daugiausiai įgis:
- socialinio darbuotojo padėjėjo (140),
- apskaitininko (118),
- slaugytojo padėjėjo (116),
- motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojų (109),
- sandėlio operatoriaus (61),
- siuvėjo (51),
- virėjo (50),
- kosmetiko (46),
- kirpėjo (43),
- ikimokyklinio ugdymo pedagogo padėjėjo ir suvirintojo (po 29),
- žiniatinklio programuotojo (28),
- elektriko (26) ir kitas darbo rinkoje paklausias profesines kvalifikacijas ir kompetencijas.
Kvalifikacijos keitimas ar įgijimas dabar itin aktualus, nes darbo ir paslaugų rinka prasidėjus COVID-19 pandemijai smarkiai keitėsi: plėtėsi tos sritys, kuriose galima dirbti nuotoliu, teikti paslaugas virtualiai ir judriai, o sunkiau sekėsi toms, kurios turi mažiau lankstumo. Darbuotojų poreikis ypač didėjo srityse, susijusiose su IT. Prognozės rodo, kad pasaulinė IT rinka šiemet augs 9–10 proc. lyginant su pernai. Taigi nemažai žmonių prasidėjus karantinui ėmė galvoti apie persikvalifikavimą į šią sritį.
Vis dėlto, svarstant apie profesijos keitimą, stabdo baimės: kiek tai truks? Ar įmanoma pereiti į visai naują profesinę sritį?
„Dauguma žmonių baiminasi permainų, tačiau be reikalo. Į pokyčius neverta žvelgti kaip į priešą, atvirkščiai, pokyčiai – tai galimybės. O IT srityje motyvuotam ir ambicingam žmogui galimybės gali būti beribės, turint omenyje, kad tiek dabar, tiek ateityje IT žinios yra ir bus vis reikalingesnės kiekvienoje srityje ir daugelyje profesijų “, – sako „Emplonet“ partnerio Baltijos technologijų instituto (BIT) marketingo vadovė Edita Augustaitienė.
Jos teigimu, persikvalifikuoti į IT sritį gali bet kokios profesijos atstovas, net neturintis jokių bazinių žinių apie programavimą ir technologijas. Tiesa, institutas vykdo kandidatų atranką ir „matuoja“ jų tinkamumą ne tik programuotojo profesijai, bet ir tai, ar kandidatas bus pajėgus mokytis greitu tempu, intensyvioje studijų programoje.
BIT vykdomų persikvalifikavimo studijų trukmė – septyni intensyvūs mėnesiai. Taip pat yra įvairių trumpųjų kursų (8 savaičių trukmės) ar ilgųjų studijų programų pasiūla, kur kiekviena programa turi atitinkamą intensyvumą ir trukmę. Įprastai kursų kainos svyruoja nuo 690 eurų iki 1600 eurų – priklauso nuo technologijos, programos ir trukmės, ilgesnės studijos gali kainuoti apie 2400 eurų. Institutas yra vienas iš projekto Investuok Lietuvoje „Talentų ugdymas informacinių technologijų srityje“ organizatorių, tad turi galimybę pasiūlyti persikvalifikuoti į IT sritį dirbantiems asmenims nemokamai, kadangi projektą visu 100 proc. finansuoja Europos Sąjunga. Taip pat BIT bendradarbiauja su Užimtumo Tarnyba, kur rengiamos įvairios programos tiek nedirbantiems ir ieškantiems darbo, tiek užimtiems (dirbantiems) asmenims, norintiems pakeisti kvalifikaciją. Šios programos taip pat gali būti finansuojamos valstybės visu 100 proc.
Tokių galimybių, pasidomėjus Užimtumo tarnyboje ir naršant internete, galima rasti daugiau. O ruošiantis įgyti naują kvalifikaciją, padėti gali ir personalo specialistų konsultacijos, suteikiančios daugiau pasitikėjimo savimi.
„Emplonet“ specialistai norintiems keisti profesiją konsultacijoje gali padėti išgryninti savo poreikius, motyvaciją, galimybes. Nuolat analizuojame darbo rinką, tad galime supažindinti su naujausia situacija, padėti pasirengti profesionalų CV.
Pasikonsultavus su specialistais, drąsiau imtis permainų, nes gaunate ir profesionalių patarimų, kaip planuotis savo karjeros kelią, bendrauti su potencialiais darbdaviais, sustiprinti savo profesinį įvaizdį darbo rinkoje.
Jeigu jums reikia įkvėpimo ir pagalbos ruošiantis karjeros pokyčiams – susisiekite su mumis.
Susisiekti
Karjeros konsultacijos