Nerijus Kinderis, Emplonet vyr. IT atrankų konsultantas
Nerijus Kinderis, Emplonet vyr. IT atrankų konsultantas

Būtų naivu teigti, jog informacinių technologijų (IT) rinka šiomis dienomis išgyvena aukso amžių, nes situacija kinta itin sparčiai ir didžiausi proveržiai, tikėtina, laukia dar ateityje. Kartu tezės apie IT rinkos augimą yra panašios į Apple kompanijos kasmetinius pareiškimus, jog sukūrė geriausią Apple iPhone iki šiol: taip, IT rinka visuomet augo, plėtėsi, ir tai tęsis toliau. Žvelgiant iš tam tikros istorinės perspektyvos, „žaidimas“ išlieka tas pats, keičiasi tik „žaidėjai“. Tad ir nusprendžiau trumpam nukreipti žvilgsnį į  „žaidėjus“, konkrečiau, į programuotojus: kas tai per žmonės, kokie jie ir kaip kito jų įvaizdis?

Anksčiau turėjau gana aiškų įsivaizdavimą, kaip atrodo tipinis programuotojas. Šis įvaizdis buvo formuojamas tiek mano paties patirties, tiek plačiosios visuomenės, socialinių medijų, ir atrodė gana konkretus. Programuotojas – aukšto sumanumo, konkretaus ir aštraus matematinio, loginio mąstymo, dažnu atveju intravertas, su akinukais ir didžiąją laiko dalį praleidžiantis prie kompiuterio ar knygų. Ir 99-iais atvejais iš 100 – vyriškos lyties. Taip atrodė iš mano, „eilinio“ gyventojo, pozicijos, ir man įdomu įvertinti šio įvaizdžio pokytį bei jo priežastis.

Dabar tokios specialybės specialisto portretas atrodo radikaliai kitaip. Pradedant nuo to, jog lyčių pasiskirstymas tampa vis labiau tolygus. O tai lemia ne tik vis plačiau ir lengviau prieinama informacija, tačiau ir besiplečianti rinka, dėl kurios plečiasi kompetencijų spektras. Vien tik logikos, matematikos, kuo daugiausiai ir yra paremta dauguma programavimo kalbų –  nebeužtenka. Jei ankščiau pakako sklandaus „užkulisinio veikimo“ – tiesiog gerai atlikti programavimo darbus, tai šiandien vis labiau reikia ir „patrauklios scenos“ – gebėjimo efektyviai komunikuoti, reprezentuoti save, užduotis išpildyti meniškai, turėti estetinį pajutimą, žinoti, kaip sukurti patogumą tiek užsakovui, tiek vartotojui.  Tikimasi, kad IT specialistai (-ės) pateisins šiuos lūkesčius. Komunikacinė dalis tarp kliento / užsakovo ir programavimo paslaugų tiekėjo tapusi kaip niekad svarbi. Dažnu atveju bendrauti tenka ir konkrečius programavimo darbus vykdančiam žmogui, tad šiuolaikiniam IT specialistui intravertiškumą gali tekti nustumti į šalį.

Šios srities specialistai dabar – vienus didesnių ar didžiausių atlyginimų gaunantys žmonės. Tai daro poveikį jų statusui visuomenėje, kalbant apie skirtingų pajamų klases ir jų galimybes gyventi skirtingą gyvenimo būdą. Jie vis dažniau yra išlavinę komunikacijos įgūdžius, baigę mokslus užsienio universitetuose, dėl to aktyvūs socialiniuose tinkluose ir mokantys kurti savo profesinį įvaizdį. Tuo pačiu pastebėtina, kad labai retas jų siekia būti visuomenės nuomonės lyderiais – šioks toks didesnis intravertiškumas IT specialistams vis tik būdingas. Jie dažnai nenori didžiuotis daiktais, prabanga, koncentruojasi į esmę.

Žinoma, šios kelios mintys tėra ledkalnio viršūnė, o norint tiksliai įvardyti, kaip atrodo šių dienų IT specialistas, reiktų išsamios analizės ir tyrimo. Tad mano tikslas šiam kartui yra trumpa proto mankšta, minčių pakurstymas ir požiūrio praplėtimas. Per savo, dar trumpą, talentų paieškos konsultanto karjerą spėjau susipažinti su daugeliu nuostabių žmonių. O jų gyvenimai išties spalvingi ir turiningi. Vieni greta viso IT pasaulio dar ir dainuoja, tapo, sportuoja, profesionaliai jodinėja žirgais, yra nesustabdomi keliautojai, svajotojai. Anaiptol nenuvertinu ir tų, kurie visą savo laiką skiria programavimui ir sukuria neįtikėtinai sudėtingas sistemas ar sprendimus. Tačiau šiandien, eidamas gatve ir matydamas praeinančius žmones, galiu svarstyti, kad bet kuris iš jų gali būti programuotojas, o moksliuko, tik sėdinčio prie kompiuterio ekrano, vaizdinys mano sąmonėje yra beveik išnykęs.