Asmenybės savybių ir protinių gebėjimų vertinimo testai yra sudėtingi, gana ilgi ir imlūs laikui, labai brangūs – tokius vyraujančius mitus vardija „Emplonet“ Vilniaus padalinio vadovė Violeta Jakutė. Kyla klausimas, ar šis įrankis sutaupys darbuotojų atrankos procesui skiriamą laiką, o galbūt atvirkščiai – darbdaviui taps nepamatuota investicija?
Įvardytus mitus komentuodamas Žmogaus studijų centro konsultantas psichologas-psichoterapeutas Justinas Burokas sako, jog asmenybės savybių ir protinių gebėjimų vertinimo testai tikrai nėra labai brangūs. Psichologo teigimu, nepagrįstas ir antrasis mitas: sprendžiant testus laiko aspektas yra labai svarbus, dėl to psichologiniai testai kuriami taip, kad atitiktų tam tikrus operatyvumo, greičio parametrus. Pavyzdžiui, intelektualinius gebėjimus galima pamatuoti vos per 15 minučių. Panašiai – apie 10-15 minučių – užtrunka ir asmenybės savybių įvertinimas. Siekiant turėti gana išsamų žmogaus vertinimą prireiks kiek daugiau laiko – tokiam testui gali prireikti 40 minučių, o kartais ir visos valandos.
Testavimas skirtas taupyti laiką, pabrėžia psichologas. Kai yra daug kandidatų ir tenka nuspręsti, kuriuos verta kviesti gyvam pokalbiui, J. Burokas rekomenduoja pasitelkti testus. Tereikia kandidatui nusiųsti testo nuorodą, ir gavus rezultatus labai greitai bus aišku, kurį kandidatą labiau verta kviesti į atrankos pokalbį. Tokiu būdu darbdavys gali sutaupyti nemažai laiko.
Konsultantas primena, kad vienas svarbiausių testavimo tikslų yra atrankos objektyvumo padidinimas. Tai reiškia, kad testai yra vienas iš darbuotojų atrankos įrankių, kuris negali pakeisti pokalbio, kuris savo ruožtu taip pat negali atstoti testavimo. „Kuo daugiau instrumentų naudojama atrankoje, tuo didesnio objektyvumo pasiekiama“, sako psichologas.. Jis aiškina, kad testai suteikia galimybę pamatyti išsamesnį žmogaus portretą bei įvertinti, kuriose srityse jis bus stiprus, o kuriose gali iškilti iššūkių. J. Burokas akcentuoja, kad testuojant vertinami intelektiniai gebėjimai parodo, kaip greitai kandidatui pavyksta mokytis, kaip sparčiai jis apdoroja tam tikro pobūdžio informaciją, kaip tvarkosi su skaičiais, kaip lengvai valdo kalbą. Į šiuos ir panašius klausimus atsakymai gaunami per penkiolika minučių. Ne mažiau svarbu, kad atsakymas, ar šitas žmogus turi tam tikrų kompetencijų, bus vienareikšmiškas, be jokių interpretacijų ar subjektyvumo.
Konsultantas primena, kad darbuotojų atrankoje yra vertinami keturi svarbiausi aspektai: kandidato intelektiniai gebėjimai, asmenybės savybės, kompetencijos ir motyvacija. Intelektinius gebėjimus bei asmenybės savybes ženkliai greičiau ir tiksliau galima įvertinti testų pagalba, o profesines kompetencijas bei motyvaciją – pokalbio metu. Įvertinus visas aplinkybes, galima daryti išvadą, kad testai nėra brangūs, taupo laiką ir didina atrankos patikimumą.