„Man, kaip personalo atrankų specialistei, įdomu, kiek laiko ir dėmesio kandidatai skiria pasiruošimui dalyvauti svarbiame darbo pokalbyje. Drįsčiau teigti, kad dalis tam nesiruošia visai, ir tikėtis, jog mažoji dalis vis dėl to ruošiasi. Esu tikra, kad net tiems, kurie į darbo pokalbį keliauja visiškai spontaniškai, praverstų keli patarimai, kuriuos apibendrinau kasdien kalbindama kandidatus iš įvairiausių darbo rinkos sričių“, – sako GoDoJob, kuri kartu su Emplonet sudaro įmonių grupę, projektų vadovė Vaida Anskaitienė.
Vaida dalijasi 10-čia įžvalgų apie tai, kaip elgtis ir nesielgti darbo pokalbyje, kad jis būtų sėkmingas.
1. Nebūkite arogantiški ir visažiniai.
Būti profesionaliu nereiškia būti neklystančiu ir viską išmanančiu. Kad ir į kokią poziciją kandidatuojate, rodykite pasitikėjimą savimi, kalbėkite apie savo pasiekimus, bet jų nesureikšminkite. Nekalbėkite apie buvusių darboviečių sėkmę kaip apie savo asmeninį pasiekimą (jei tai tikrai nėra vieno jūsų indėlio rezultatas). Nepamirškite, kad vienas lauke – ne karys, o komanda, kuri buvo šalia, taip pat prisidėjo prie bendro rezultato. Vis dėl to, gebėti konkretizuoti savo asmeninį indelį bei nepasakoti „mes“ asmeniu yra labai svarbu.
2. Stenkitės mažiau kalbėti apie neigiamus įvykius bei patirtis.
Pokalbio metu neakcentuokite neigiamų patirčių bei išgyvenimų. Jei vis dėlto būtumėte apie juos klausiamas, atsakykite nuoširdžiai, bet stenkitės jautrių temų neplėtoti. Neigiamas patirtis stenkitės pateikti kaip pamokas bei galimybes augti jūsų asmenybei ir kompetencijoms. Gebėjimas neigiamas situacijas paversti į teigiamus rezultatus padės atskleisti jūsų problemų sprendimo įgūdžius.
3. Apie buvusius darbdavius atsiliepkite teigiamai arba neutraliai.
Darbo pokalbyje nepatartina kritikuoti buvusių darbdavių. Visų pirma, atskleisdamas neigiamą informaciją apie buvusį darbdavį, galite nemaloniai nustebinti savo pašnekovus, kurie vėliau, vertindami jūsų patirtį, ją sies su neigiamos reputacijos įmone. Be to, neigiamai kalbėdamas apie kitus parodysite, kad stokojate dalykiškumo ir susitvardymo, ieškote kaltų arba bandote išvengti asmeninės atsakomybės. Reikėtų gebėti konstruktyviai įvardyti, kokie buvusios darbovietės aspektai neatliepė jūsų lūkesčių, tačiau vengti asmeniškumo, nekonstruktyvios kritikos, nepagarbos.
4. Per ilgai neplėtokite bendro pobūdžio klausimų.
Paprašytas papasakoti apie save, stenkitės neišsiplėsti bendriniuose klausimuose (pvz., susijusiuose su jūsų išsilavinimu, gyvenimo tikslais, laisvalaikio pomėgiais ir kt.). Jei pašnekovui šie klausimai atrodys svarbūs ir nepakankamai išsamiai aptarti, jis paprašys konkrečius atsakymus praplėsti arba užduos papildomų klausimų. Darbo pokalbyje svarbiausia akcentuoti darbo patirtį, turimus įgūdžius, asmenines savybes, kurios būtų susijusios su siūloma pozicija, jūsų karjeros tikslus bei lūkesčius. Sulaukus abstraktesnio, bendro pobūdžio klausimo, derėtų atsakymą sieti su pareigomis ir įmone, į kurią kandidatuojama.
5. Pripažinkite, kad esate padaręs klaidų, ir paaiškinkite to priežastis.
Nebijokite kalbėti apie savo trūkumus, spragas ar praktikos stokojančius įgūdžius – tai rodo gebėjimą konstruktyviai įvertinti save, savo patirtį ir iš jos mokytis. Pirmiausia, akcentuokite savo privalumus bei turimas žinias, bet jei kažko nemokate ar nežinote, būkite nuoširdūs ir tai pripažinkite. Darbdaviui, kaip ir jums, naudinga žinoti, kokie iššūkiai jūsų laukia, kiek laiko užtruks mokymosi procesas, ir kokių investicijų tai pareikalaus. Motyvaciją užpildyti įgūdžių spragas rodykite jau pirmojo pokalbio metu, domėkitės mokymų galimybėmis ir būdais. Darbdavys, nusiteikęs auginti perspektyvų ir žingeidų specialistą, tai įvertins teigiamai.
6. Nurodykite kryptis, kuriose norėtumėte augti bei plėtoti karjerą.
Kalbėdami apie savo karjeros perspektyvas, nedarykite staigaus šuolio iš junior lygmens specialisto į padalinio vadovus. Apie karjerą kalbėkite palaipsniui, įvertindami savo dabartinį pasiruošimą, esamą patirtį, norimas ugdyti kompetencijas ir laiko sąnaudas, reikalingas tikslams pasiekti. Kalbėkite su pasitikėjimu, bet nesudarykite įspūdžio, kad tikitės staigios ir lengvos karjeros. Jei kandidatuojate ne į vadovo poziciją, ne itin pravartu atskleisti, kad greitu metu tikitės staigaus karjeros augimo. Jums svarbiausia išsiaiškinti, kokios karjeros galimybės jūsų laukia, ir palyginti įmonės siūlomas sąlygas su asmeniniais karjeros užmojais.
7. Pabrėžkite savo teigiamas savybes ir siekite jas su aktualia pozicija.
Prieš eidami į darbo pokalbį išsiaiškinkite , kokios savybės siūlomai pozicijai pačios reikšmingiausios ir pagalvokite, ką galite šiuo atveju pasiūlyti. Pokalbio metu stenkitės natūraliai akcentuoti darbo skelbime įvardintas ir jūsų turimas savybes, atskleisdami jas per darbo patirtį, vykdytas funkcijas, įgyvendintus projektus. Patrauklių savybių ir gebėjimų nereikėtų įvardinti vienu sakiniu, nes atrodys, kad stengiatės atkartoti darbo skelbime nurodytus reikalavimus. Būkite išradingas ir paslėpkite raktažodžius savo kalboje. Darbdavys juos tikrai perskaitys.
8. Kalbėkite apie iššūkius, kuriuos įveikėte ir projektus, kuriuos įgyvendinote.
Kalbėdami apie sukauptą darbo patirtį, stenkitės neapsiriboti sausu darbo funkcijų išvardijimų bei „kietaisiais“, techniniais įgūdžiais. Padėkite potencialiam darbdaviui jus pažinti per konkrečius darbus, išskirtinius projektus, situacijas, profesinius iššūkius, kurie lėmė, kad šiandien esate būtent čia ir būtent toks. Prisiminkite darbus ir projektus, kuriais didžiuojatės, tačiau nepamirškite paminėti ir šalia buvusių žmonių. Leiskite sau atsiskleisti kaip lyderiui arba kaip puikiam komandos nariui, siekiančiam bendrų rezultatų.
9. Iš anksto pasidomėkite įmone, kurios darbo pokalbyje dalyvausite.
Klaida Nr. 1 – dalyvauti darbo pokalbyje ir beveik nieko nežinoti apie įmonę bei jos veiklą. Niekada neikite į darbo pokalbį nepasiruošę. Sklandžiam ir sėkmingam darbo pokalbiui informacijos, nurodytos darbo skelbime, tikrai nepakaks. Prieš dalyvaudami darbo pokalbyje susipažinkite su įmonės veikla internete, apsilankykite jos puslapyje, perskaitykite su įmonės veikla susijusius žiniasklaidos straipsnius. Pagalvokite apie tai, kokių klausimų, susijusių su įmone, galite gauti darbo pokalbio metu ir kaip reikėtų į juos atsakyti. Jūsų žinios bei pasiruošimas bus pagrindinis motyvacijos įsidarbinti konkrečioje įmonėje rodiklis.
10. Užduokite klausimų darbdaviui, tai parodys jūsų iniciatyvumą ir motyvaciją.
Darbdavys visuomet teigiamai vertina kandidatus, kurie užduoda klausimus. Juos pateikti geriausia pokalbio pabaigoje. Tačiau, jei informacijos trūkumas arba jos nekonkretumas trukdo suprasti darbdavio lūkesčius, visuomet galite paprašyti patikslinti informaciją pokalbio eigoje. Jūsų klausimai garantuoja, kad iš pokalbio išeisite su svarbiausia informacija apie siūlomą poziciją, kurią galėsite ramiai apsvarstyti ir palyginti su kitais darbo pasiūlymais. Darbdaviui jūsų klausimai taip pat labai naudingi, nes atskleidžia, kokie dalykai jums, kaip darbuotojui, yra svarbiausi.
Planuojate karjeros pokyčius? Susisiekime! Individualios karjeros konsultacijos metu atsakysime į visus rūpimus klausimus, pateiksime darbo pasiūlymų. Daugiau informacijos rasite: