Šventės (Unsplash, Annie Spratt)

Organizacijos jau planuojasi šventinį laikotarpį ir jį nulydinčias komandines veiklas. Į ką verta atkreipti dėmesį besirengiant organizacijos šventiniam pasibuvimui kartu ir kokių klaidų nedaryti?

Nors kasmet atsiranda sakančių, kad organizacija gali apsieiti be metų pabaigos šventės ir vietoje to kolegoms skirti kitokias naudas ar dovanas, HR specialistai pataria šventės ar susibūrimo neatsisakyti.   

„Šventinis laikotarpis yra puikiai tinkamas laikas pamatyti visus kolegas, ypač jeigu dirbate nuotoliu – bendri renginiai stiprina kolegų tarpusavio ryšį, gerina darbuotojų emocinę savijautą. Šiandien tai ypač svarbu, nes didelė dalis darbuotojų jaučiasi vieniši, o tie, kurie dirba tik nuotoliu ir nepalaiko reguliarios komunikacijos su kolegomis, pasižymi dar prastesniais vienišumo rodikliais. Taigi, net jeigu neturite didelio biudžeto šventei, kuklų susitikimą su kolegomis organizuoti yra verta – galbūt kolegoms galite pasiūlyti bendrus pietus, laisvesnę popietę bendravimui, komandos stiprinimo veiklas“, – sako Emplonet komunikacijos projektų vadovė Adelė Meškinytė.   

Interaktyvios ir komandinį darbą skatinančios pramogos

Anot specialistės, visų pirma rekomenduojama išsiaiškinti kolektyvo poreikius – ar komandos nariai yra linkę į aktyvesnes veiklas, ar mieliau leistų laiką ilsėdamiesi, ar yra išsiilgę daugiau bendravimo tarpusavyje.  

„Galbūt yra įmanoma šių visų aspektų kombinacija, – sako Emplonet specialistė. – Tiesa, naujausios tendencijos rodo, kad monotoniškas sėdėjimas prie stalo darbo šventės metu yra vis mažiau populiari veikla – ją keičia interaktyvūs ir kūrybiškumą skatinantys užsiėmimai. Pavyzdžiui, kolektyvai mielai renkasi spręsti galvosūkius pabėgimo kambariuose, eina į komandą stiprinančius žygius, žaidžia vaidmenų žaidimus ar rungiasi lazerių erdvėje, dainuoja karaokėje, kartu gamina, žiedžia puodus ir pan.“ 

A.Meškinytė pabrėžia, kad sprendžiant, kokia bus kolegų šventinės dienos veiklos ir tema, turėtų būti įtrauktas ir kolektyvas: 

 „Kartu išdiskutuokite savo tikslus, kalbėkitės dėl vakarėlio temos ir susitikimo pobūdžio. Taip pat nuspręskite šventės laiką, atsižvelgdami į kolektyvo sudėtį, jų galimybes. Tikėtina, kad komanda, kurioje yra gausu mažamečius vaikus auginančių tėvų, labiau norės dienos metu vykstančios šventės, kai tuo metu šeimyninių įsipareigojimų neturintys asmenys „pasirašys“ ir šventei vakaro metu. Tačiau tai – ne taisyklė, todėl visada rekomenduojama pasiteirauti kolegų. Juk tikslas – kad visi galėtų dalyvauti ir tai nesukeltų per daug nepatogumų.“    

Dėmesys kiekvieno poreikiams

Planuojant šventę svarbu apmąstyti ir po jos einančią dieną. Dėl finansinių sumetimų organizacijos dažnai renkasi atšvęsti viduryje darbo savaitės.  

„Šventė viduryje darbo savaitės yra ir biudžetiška, ir per daug su darbuotojo asmeniniu laiku nesikertanti praktika. Visgi darbdavys tokiu atveju turėtų gerai apsvarstyti po jos einančią darbo dieną. Tokios šventės rekomenduotina neužtempti iki vėlumos arba sudaryti galimybę darbuotojams dirbti laisviau – pavyzdžiui, kitą darbo dieną pradėti vėliau, apsiimti mažiau užduočių“, – sako Emplonet darbuotoja.   

Emplonet komunikacijos projektų vadovė Adelė Meškinytė

Darbo šventės metu dėmesį reikėtų atkreipti ir į individualius darbuotojo poreikius užkandžiams ar gėrimams.  

„Lietuvoje vis dar populiari praktika neįtraukti šventinių patiekalų, kuriuose nebūtų mėsos ar žuvies. Taigi, veganas ar vegetaras šventės metu gali likti ir nevalgęs. Jam turėtų būti sudarytas pasirinkimas, – sako A. Meškinytė. – Taip pat dažniausiai yra skatinamas alkoholio vartojimas, nors statistiškai alkoholio atsisako vis daugiau žmonių, be to, ne visi jaučiasi patogiai jį vartodami darbinėje aplinkoje. Tiek vadovams, tiek kolegoms reikėtų gerai suprasti, kad nenoras vartoti alkoholio yra pagarbos vertas kolegos pasirinkimas ir spaudimas pakeisti nuomonę yra neetiška praktika.“ 

Šventės – prasmingai veiklai skirtas laikas

Pasauliui išgyvenant įvairiausias krizes, sparčiai populiarėja ir su geradaryste, pagalba pažeidžiamoms visuomenės grupėms susijusios veiklos. Vis daugiau įmonių švenčių laikotarpiu organizuoja labdaros akcijas: renka pinigines ar daiktines aukas pasirinktai organizacijai, kviečia kolektyvą savanoriauti ir taip prasmę kurti kartu.  

„JAV yra ypač išpopuliarėjusi labdara žaidimo formatu – organizuojami Las Vegaso teminiai vakarai, kurių metu laimėta suma aukojama labdarai. Visgi prasmingoms veikloms atskiras biudžetas gali būti ir nereikalingas – pavyzdžiui, galima kviesti norinčius darbuotojus surinkti išaugtus, nebenešiojamus drabužius, nebereikalingus daiktus, kuriuos puikiai panaudotų tikslingai atrinkta organizacija.  

Taip pat jūsų komanda gali organizuoti savanorystės išvykas – darbo metu lankyti senjorus, gyvūnų prieglaudas, vaikų namus, tvarkyti aplinką ir pan. Svarbu kartu nuspręsti, kur norėtumėte nukreipti savo energiją, bei per daug nereguliuoti darbuotojų – jeigu kviečiate aukoti nereikalingą asmeninį turtą, tai turėtų vykti be spaudimo. Kiekvienas turėtų prisidėti pagal savo norą ir galimybes.“   

Prasmės jausmą suteikia ir dėmesys vienas kitam – didžioji dalis įmonių renkasi organizuoti keitimąsi dovanėlėmis, o šventės metu siekia padėkoti darbščiausiems ir šilčiausią aplinką kūrusiems kolegoms.  

 „Gana dažnai organizacijos rengia apdovanojimus, iki kurių kolegos balsuoja, renka: metų naujokus, darbščiausius, kūrybiškiausius, daugiausiai pagalbos suteikiančius kolegas ir t.t. Titulų galima prisigalvoti tikrai daug ir įvairių, pagal kiekvienos organizacijos poreikius ir taip padėkoti komandos dvasią palaikantiems kolegoms. Jeigu apdovanojimus organizuosite kasmet, galbūt jums pavyks sukurti tradiciją, kurios nekantriai lauks ir kolegos, sieks tapti apdovanotais.“