Emplonet IT atrankų padalinio vadovė Ieva Kiliuvienė

Dirbtinio intelekto (DI) įrankiai pamažu keičia HR pasaulį ir atveria didelį potencialą talentų paieškos ir kitų personalo valdymo procesų automatizavimo srityje. Emplonet IT padalinio vadovė, DI entuziastė, psichologė Ieva Kiliuvienė ramina, kad tikrų personalo specialistų DI pakeisti dar tikrai negali, tačiau darbuotojus supažindinus su naujausiomis technologijomis galima tikėtis išaugusių organizacijos našumo, darbuotojų pasitenkinimo, išlaikymo ir kt. rodiklių.

„Šiandien tokie įrankiai, kaip „ChatGPT“, „Bing“ ir „Google Bard“, tapo neatsiejama mano darbo dalimi – prie ankstesnio darbo modelio grįžti turbūt nebenorėčiau, –  tikina 6-erių metų patirtį taikant įvairias technologijas IT srities talentų pritraukime ir kompetencijų vertinime turinti lektorė. – Sukūrus veiksmingas užklausas (angl. prompts) ir perpratus šių įrankių veikimo principus, galima automatizuoti daugelį talentų paieškos sprendimų. Pvz.: padėti identifikuoti tinkamus kandidatų profilius, analizuoti surinktą informaciją ir generuoti analitinius duomenis.  

Džiugu yra ir tai, kad per pastaruosius metus taip pat ypač pažengė vizualus, vaizdo įrašus ir garsus generuojančios technologijos, kurios gali būti naudingos generuojant kūrybišką, profesionalų turinį socialiniams tinklams ar komunikuojant su kandidatais/kolegomis.“ 

Anot jos, kasdien tobulėjantys DI įrankiai vien galimybe pritraukti talentus neapsiriboja – nors jie yra naudingi renkant ir vertinant informaciją apie kandidatus, kuriant patrauklius ir įtraukius skelbimus ir efektyviai bendraujant su potencialiais kandidatais, nustebinti gali ir jų pažangumas generuojant grįžtamąjį ryšį – tiek potencialiam, tiek esamam darbuotojui.   

DI sugeneruotas Ievos Kiliuvienės paveikslas

DI sugeneruotas HR specialistas, kuris dirba su DI įrankiais

„Absoliutus objektyvumas darbe yra daugiau utopija nei realybė. Visgi DI įrankiai šiandien gali padėti įsivertinti, ar klausimus, įžvalgas atitinkamam asmeniui pateikiame objektyviai, atsikratę kartais net mums patiems nežinomų išankstinių nuostatų. Taip pat DI sprendimus šiandien galime įgalinti darbuotojų nuotaikos ir savijautos stebėsenai, kaitos rizikos prognozei, individualaus grįžtamojo ryšio teikimui, mentorystės programų rengimui ir kt.”, – apie tik besiplečiantį DI įrankių galimybių lauką HR srityje pasakoja I. Kiliuvienė.  

DI įrankiai gerina organizacijų veiklos rodiklius

DI įrankius jau spėjo įvertinti ir su juo dirbančios pasaulinės organizacijos. Štai keletas pavyzdžių, kaip darbuotojus supažindinus su naujausiomis technologijomis pasikeitė kai kurie įmonių rodikliai: 

  • Remiantis „Deloitte“ tyrimu, organizacijos, naudojančios DI algoritmus personalo atrankų procese, gali sutaupyti iki 70 proc. laiko ir finansinių kaštų;
  • „iDeal“ praneša, kad jų DI sprendimai padėjo sumažinti darbuotojų kaitą net 36 proc.;
  • „SAP SuccessFactors“ teigia, kad jų machine learning modeliai gali numatyti darbuotojų pasitenkinimą net 95 proc. tikslumu;
  • Tuo metu „Pymetrics“ DI įrankiai padėjo „Unilever“ pasiekti 16 proc. didesnį naujų darbuotojų išlikimo rodiklį;
  • „HireVue“ platforma, naudojanti DI vaizdo interviu analizei, padėjo „Hilton“ sumažinti samdos laiką nuo 23 iki 5 dienų;
  • „IBM“ klientai, naudoję „Watson AI“ talentų paieškai, sugebėjo pritraukti ir įdarbinti kandidatus net 50 proc. greičiau nei anksčiau.